FSM200JB-51R
YAGEO
Product No:
FSM200JB-51R
Manufacturer:
YAGEO
Description:
RES 51 OHM 5% 2W RADIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series FSM
Package Bulk
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 51 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.984" L x 0.354" W (25.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.409" (10.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient -80/ +500ppm/°C