
Samtec Inc.
Product No:
FWJ-05-01-T-S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4535
1.4535
10
1.26255
12.6255
100
1.12841
112.841
500
0.94031
470.155
1000
0.80598
805.98
5000
0.714638
3573.19
10000
0.698516
6985.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board |
| Series | FWJ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC, 845VDC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.125" (3.18mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | FWJ-05 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.175" (4.45mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.750" (19.05mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.450" (11.43mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |