
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX10A-100S/10-SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.852
5.852
10
5.28865
52.8865
25
4.99624
124.906
60
4.874288
292.45728
120
4.630538
555.66456
240
4.143112
994.34688
480
3.899418
1871.72064
960
3.411982
3275.50272
2400
3.241381
7779.3144
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX10 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.126" (3.20mm) |
| Base Product Number | FX10 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 4mm, 5mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |