
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX10A-120P/12-SV1(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.3555
6.3555
10
5.74655
57.4655
25
5.42868
135.717
50
5.29644
264.822
100
5.03158
503.158
250
4.501974
1125.4935
450
4.237152
1906.7184
950
3.707508
3522.1326
2400
3.522134
8453.1216
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX10 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.177" (4.50mm) |
| Base Product Number | FX10 |
| Number of Positions | 120 |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |