
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX10A-120S-SV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.225
5.225
10
4.7481
47.481
25
4.4973
112.4325
60
4.392638
263.55828
120
4.183401
502.00812
240
3.660512
878.52288
480
3.555907
1706.83536
960
3.03298
2911.6608
2400
2.823808
6777.1392
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX10 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.126" (3.20mm) |
| Base Product Number | FX10 |
| Number of Positions | 120 |
| Mated Stacking Heights | 4mm, 5mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |