
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX10A-140P/14-SV1(91)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.1155
7.1155
10
6.4334
64.334
25
6.0781
151.9525
50
5.92971
296.4855
100
5.633215
563.3215
250
5.040244
1260.061
500
4.743768
2371.884
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX10 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.177" (4.50mm) |
| Base Product Number | FX10 |
| Number of Positions | 140 |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |