
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX10A-140P/14-SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.049
7.049
10
6.37165
63.7165
25
6.01882
150.4705
50
5.87214
293.607
100
5.578495
557.8495
250
4.9913
1247.825
450
4.697712
2113.9704
950
4.110498
3904.9731
2400
3.904975
9371.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX10 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.138" (3.50mm) |
| Base Product Number | FX10 |
| Number of Positions | 140 |
| Mated Stacking Heights | 4mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |