
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX10A-168P-SV(91)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.985
5.985
10
5.4131
54.131
25
5.11404
127.851
50
4.9894
249.47
100
4.73993
473.993
250
4.24099
1060.2475
500
3.99152
1995.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX10 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.138" (3.50mm) |
| Base Product Number | FX10 |
| Number of Positions | 168 |
| Mated Stacking Heights | 4mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |