
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX10A-80P/8-SV1(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.472
5.472
10
4.96565
49.6565
25
4.70364
117.591
70
4.594067
321.58469
140
4.375292
612.54088
280
3.828396
1071.95088
490
3.719022
1822.32078
980
3.172107
3108.66486
2450
2.953341
7235.68545
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX10 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.177" (4.50mm) |
| Base Product Number | FX10 |
| Number of Positions | 80 |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |