
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX10A-96P-SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 96POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6265
4.6265
10
4.20375
42.0375
25
3.98126
99.5315
40
3.888825
155.553
80
3.703698
296.29584
240
3.240726
777.77424
480
3.14812
1511.0976
960
2.685166
2577.75936
2400
2.499972
5999.9328
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX10 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.138" (3.50mm) |
| Base Product Number | FX10 |
| Number of Positions | 96 |
| Mated Stacking Heights | 4mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |