
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX10B-144P-SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 144POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.586
5.586
10
5.0749
50.749
25
4.80662
120.1655
60
4.6949
281.694
120
4.471251
536.55012
240
3.912376
938.97024
480
3.80057
1824.2736
960
3.241666
3111.99936
2400
3.018102
7243.4448
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX10 |
| Package | Tray |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.138" (3.50mm) |
| Base Product Number | FX10 |
| Number of Positions | 144 |
| Mated Stacking Heights | 4mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |