
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11A-100P/10-SV0.5(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.377
5.377
10
4.8792
48.792
25
4.6208
115.52
60
4.51345
270.807
120
4.298588
515.83056
240
3.76125
902.7
480
3.653776
1753.81248
960
3.116456
2991.79776
2400
2.901528
6963.6672
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FX11 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.103" (2.63mm) |
| Base Product Number | FX11 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 3mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |