
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11A-60S/6-SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5315
4.5315
10
4.11635
41.1635
25
3.8988
97.47
40
3.808312
152.33248
80
3.626862
290.14896
240
3.173551
761.65224
480
3.082874
1479.77952
960
2.629514
2524.33344
2400
2.448169
5875.6056
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FX11 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.083" (2.10mm) |
| Base Product Number | FX11 |
| Number of Positions | 60 |
| Mated Stacking Heights | 2.5mm, 3mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |