FX11B-80S-SV
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11B-80S-SV
Description:
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series FX11
Package Tray
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.083" (2.10mm)
Base Product Number FX11
Number of Positions 80
Mated Stacking Heights 2.5mm, 3mm