
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11LA-100P/10-SV(92)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.681
5.681
10
5.1623
51.623
25
4.88908
122.227
50
4.77546
238.773
100
4.54803
454.803
250
3.979512
994.878
500
3.865816
1932.908
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FX11 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.075" (1.90mm) |
| Base Product Number | FX11 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 2mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |