
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11LA-100S/10-SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.5385
5.5385
10
5.0312
50.312
25
4.7652
119.13
60
4.654525
279.2715
120
4.432862
531.94344
240
3.878774
930.90576
480
3.767956
1808.61888
960
3.21385
3085.296
2400
2.992196
7181.2704
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FX11 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.065" (1.65mm) |
| Base Product Number | FX11 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 2mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |