
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11LA-120S/12-SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8045
5.8045
10
5.24685
52.4685
25
4.95672
123.918
50
4.83588
241.794
100
4.594105
459.4105
250
4.110498
1027.6245
450
3.868694
1740.9123
950
3.385116
3215.8602
2400
3.215864
7718.0736
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FX11 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.065" (1.65mm) |
| Base Product Number | FX11 |
| Number of Positions | 120 |
| Mated Stacking Heights | 2mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |