
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11LA-68S-SV(21)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 68POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.1515
4.1515
10
3.7677
37.677
25
3.56896
89.224
50
3.48593
174.2965
100
3.31987
331.987
250
2.904872
726.218
500
2.82188
1410.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FX11 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.065" (1.65mm) |
| Base Product Number | FX11 |
| Number of Positions | 68 |
| Mated Stacking Heights | 2mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |