
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11LA-80P/8-SV(92)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1585
5.1585
10
4.68255
46.8255
25
4.43536
110.884
50
4.33219
216.6095
100
4.12585
412.585
250
3.610114
902.5285
500
3.506982
1753.491
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FX11 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.075" (1.90mm) |
| Base Product Number | FX11 |
| Number of Positions | 80 |
| Mated Stacking Heights | 2mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |