
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11LB-100P/10-SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.4435
5.4435
10
4.9438
49.438
25
4.68274
117.0685
60
4.573936
274.43616
120
4.356149
522.73788
240
3.8116
914.784
480
3.702701
1777.29648
960
3.158199
3031.87104
2400
2.940392
7056.9408
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FX11 |
| Package | Tray |
| Features | Ground Plate, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.075" (1.90mm) |
| Base Product Number | FX11 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 2mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |