
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX11LB-140S-SV(21)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.6145
5.6145
10
5.09675
50.9675
25
4.82714
120.6785
50
4.71504
235.752
100
4.49046
449.046
250
3.929162
982.2905
500
3.816891
1908.4455
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FX11 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.065" (1.65mm) |
| Base Product Number | FX11 |
| Number of Positions | 140 |
| Mated Stacking Heights | 2mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |