
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX12B-60S-0.4SV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
1.8943
18.943
25
1.81336
45.334
50
1.77308
88.654
100
1.69252
169.252
250
1.531362
382.8405
500
1.410465
705.2325
1000
1.20897
1208.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.016" (0.40mm) |
| Series | FX12 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.047" (1.20mm) |
| Base Product Number | FX12 |
| Number of Positions | 60 |
| Mated Stacking Heights | 1.5mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |