
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX18-100P-0.8SV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.2415
6.2415
10
5.643
56.43
25
5.33064
133.266
40
5.200538
208.02152
80
4.940475
395.238
240
4.420426
1060.90224
440
4.160392
1830.57248
960
3.640343
3494.72928
2400
3.458323
8299.9752
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FunctionMax™ FX18 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.341" (8.65mm) |
| Base Product Number | FX18 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 15mm, 20mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |