
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX18-100S-0.8SV20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.6665
7.6665
10
6.9331
69.331
25
6.55006
163.7515
40
6.390175
255.607
80
6.070738
485.65904
240
5.431748
1303.61952
440
5.112206
2249.37064
960
4.473198
4294.27008
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FunctionMax™ FX18 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.648" (16.46mm) |
| Base Product Number | FX18 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 20mm, 30mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |