
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX18-120P-0.8SV10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.6925
8.6925
10
7.82515
78.2515
25
7.372
184.3
40
7.182712
287.30848
80
6.993786
559.50288
240
6.2377
1497.048
440
5.859666
2578.25304
960
5.179191
4972.02336
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FunctionMax™ FX18 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.734" (18.65mm) |
| Base Product Number | FX18 |
| Number of Positions | 120 |
| Mated Stacking Heights | 25mm, 30mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |