
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX18-140S-0.8SV10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.258
7.258
10
6.5588
65.588
25
6.1959
154.8975
40
6.04485
241.794
80
5.742636
459.41088
240
5.138113
1233.14712
440
4.83589
2127.7916
960
4.231395
4062.1392
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FunctionMax™ FX18 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.264" (6.70mm) |
| Base Product Number | FX18 |
| Number of Positions | 140 |
| Mated Stacking Heights | 10mm, 20mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |