
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX18-140S-0.8SV15
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.208
8.208
10
7.38815
73.8815
30
6.960336
208.81008
60
6.781736
406.90416
90
6.603241
594.29169
240
5.889411
1413.45864
450
5.532486
2489.6187
960
4.889992
4694.39232
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FunctionMax™ FX18 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.450" (11.43mm) |
| Base Product Number | FX18 |
| Number of Positions | 140 |
| Mated Stacking Heights | 15mm, 25mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |