
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX18-40P-0.8SV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.838
3.838
10
3.48745
34.8745
25
3.30258
82.5645
70
3.225924
225.81468
140
3.0723
430.122
280
2.688262
752.71336
490
2.611474
1279.62226
980
2.227427
2182.87846
2450
2.073812
5080.8394
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FunctionMax™ FX18 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.341" (8.65mm) |
| Base Product Number | FX18 |
| Number of Positions | 40 |
| Mated Stacking Heights | 15mm, 20mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |