
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX18-60S-0.8SV15
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.7805
7.7805
10
7.0376
70.376
25
6.64848
166.212
60
6.486286
389.17716
120
6.161938
739.43256
240
5.513287
1323.18888
480
5.188976
2490.70848
960
4.540354
4358.73984
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FunctionMax™ FX18 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.450" (11.43mm) |
| Base Product Number | FX18 |
| Number of Positions | 60 |
| Mated Stacking Heights | 15mm, 25mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |