
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX18-80S-0.8SV20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.208
8.208
10
7.38815
73.8815
25
6.96008
174.002
50
6.78167
339.0835
100
6.60326
660.326
250
5.889392
1472.348
450
5.532486
2489.6187
950
4.890002
4645.5019
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FunctionMax™ FX18 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.648" (16.46mm) |
| Base Product Number | FX18 |
| Number of Positions | 80 |
| Mated Stacking Heights | 20mm, 30mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |