
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX20-140P-0.5SV20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.068
7.068
10
6.39255
63.9255
25
6.03858
150.9645
50
5.89133
294.5665
100
5.596735
559.6735
250
5.00764
1251.91
450
4.713054
2120.8743
950
4.123931
3917.73445
2400
3.917734
9402.5616
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX20 |
| Package | Tray |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.717" (18.21mm) |
| Base Product Number | FX20 |
| Number of Positions | 140 |
| Mated Stacking Heights | 20mm, 30mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |