
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX20-140S-0.5SV10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 140POS SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.84
6.84
10
6.18355
61.8355
25
5.84174
146.0435
50
5.69943
284.9715
100
5.41443
541.443
250
4.844506
1211.1265
450
4.559534
2051.7903
950
3.989601
3790.12095
2400
3.79012
9096.288
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX20 |
| Package | Tray |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.720" (18.30mm) |
| Base Product Number | FX20 |
| Number of Positions | 140 |
| Mated Stacking Heights | 25mm, 30mm |
| Contact Finish Thickness | - |