
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX20-20S-0.5SV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7835
2.7835
10
2.527
25.27
25
2.39286
59.8215
40
2.337238
93.48952
90
2.226059
200.34531
270
1.947785
525.90195
450
1.892124
851.4558
990
1.613879
1597.74021
2430
1.502577
3651.26211
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX20 |
| Package | Tray |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.327" (8.30mm) |
| Base Product Number | FX20 |
| Number of Positions | 20 |
| Mated Stacking Heights | 15mm, 20mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |