
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX20-60P-0.5SV15
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.681
5.681
10
5.1623
51.623
25
4.88908
122.227
70
4.775374
334.27618
140
4.548058
636.72812
280
3.979512
1114.26336
490
3.865826
1894.25474
980
3.297326
3231.37948
2450
3.069916
7521.2942
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX20 |
| Package | Tray |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.520" (13.20mm) |
| Base Product Number | FX20 |
| Number of Positions | 60 |
| Mated Stacking Heights | 15mm, 25mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |