
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX23-120P-0.5SV20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.308
6.308
10
5.70475
57.0475
25
5.38954
134.7385
60
5.258088
315.48528
120
4.995176
599.42112
240
4.469351
1072.64424
480
4.206438
2019.09024
960
3.680642
3533.41632
2400
3.496608
8391.8592
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX23 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.703" (17.85mm) |
| Base Product Number | FX23 |
| Number of Positions | 124 (120 + 4 Power) |
| Mated Stacking Heights | 20mm, 30mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |