
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX23-20P-0.5SV20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0565
4.0565
10
3.68125
36.8125
25
3.4865
87.1625
40
3.405275
136.211
84
3.24312
272.42208
252
2.837707
715.102164
504
2.756644
1389.348576
1008
2.35126
2370.07008
2436
2.189094
5332.632984
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX23 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.703" (17.85mm) |
| Base Product Number | FX23 |
| Number of Positions | 24 (20 + 4 Power) |
| Mated Stacking Heights | 20mm, 30mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |