
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX23-20S-0.5SV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.831
2.831
10
2.56975
25.6975
25
2.43428
60.857
40
2.377612
95.10448
84
2.264392
190.208928
252
1.981348
499.299696
504
1.924748
970.072992
1008
1.641704
1654.837632
2436
1.528484
3723.387024
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX23 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.268" (6.80mm) |
| Base Product Number | FX23 |
| Number of Positions | 24 (20 + 4 Power) |
| Mated Stacking Heights | 15mm, 20mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |