
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX23-40P-0.5SV15
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.1705
4.1705
10
3.78955
37.8955
25
3.58948
89.737
40
3.505975
140.239
84
3.339022
280.477848
252
2.921668
736.260336
504
2.838201
1430.453304
1008
2.420818
2440.184544
2436
2.253866
5490.417576
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX23 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.507" (12.88mm) |
| Base Product Number | FX23 |
| Number of Positions | 44 (40 + 4 Power) |
| Mated Stacking Heights | 15mm, 20mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |