
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX23-60P-0.5SV15
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5125
4.5125
10
4.0945
40.945
25
3.87828
96.957
40
3.788125
151.525
84
3.607739
303.050076
252
3.156755
795.50226
504
3.066562
1545.547248
1008
2.615597
2636.521776
2436
2.435211
5932.173996
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Series | FunctionMax™ FX23 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.507" (12.88mm) |
| Base Product Number | FX23 |
| Number of Positions | 64 (60 + 4 Power) |
| Mated Stacking Heights | 15mm, 20mm |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |