
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX4C3-80S-1.27DSAL(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 80POS VERT GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.8565
7.8565
10
7.07085
70.7085
25
6.66102
166.5255
70
6.489992
454.29944
140
6.319267
884.69738
280
5.636112
1578.11136
490
5.294521
2594.31529
980
4.679672
4586.07856
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Series | FX4 |
| Package | Tray |
| Features | Board Lock |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.275" (6.99mm) |
| Base Product Number | FX4C |
| Number of Positions | 80 |
| Mated Stacking Heights | 8mm, 9mm, 11mm |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |