
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX6-100S-0.8SV2(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.726
6.726
10
6.08
60.8
25
5.7437
143.5925
50
5.60348
280.174
100
5.323325
532.3325
250
4.762958
1190.7395
500
4.482784
2241.392
1000
3.922436
3922.436
2500
3.726318
9315.795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FX6 |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.236" (6.00mm) |
| Base Product Number | FX6 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 7mm, 8mm, 9mm |
| Contact Finish Thickness | - |