
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX6-50P-0.8SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 50POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.553
3.553
10
3.22335
32.2335
25
3.0533
76.3325
50
2.98205
149.1025
100
2.84012
284.012
250
2.485124
621.281
500
2.414102
1207.051
1000
2.059087
2059.087
2500
1.917081
4792.7025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FX6 |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.197" (5.00mm) |
| Base Product Number | FX6 |
| Number of Positions | 50 |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 7mm |
| Contact Finish Thickness | - |