
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX6-60S-0.8SV2(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.13
5.13
10
4.6607
46.607
25
4.41484
110.371
50
4.31205
215.6025
100
4.10666
410.666
250
3.593318
898.3295
500
3.490661
1745.3305
1000
2.977328
2977.328
2500
2.771996
6929.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FX6 |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.236" (6.00mm) |
| Base Product Number | FX6 |
| Number of Positions | 60 |
| Mated Stacking Heights | 7mm, 8mm, 9mm |
| Contact Finish Thickness | - |