
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX6A-60S-0.8SV(71)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8665
3.8665
10
3.50645
35.0645
25
3.3212
83.03
50
3.24406
162.203
100
3.08959
308.959
250
2.703396
675.849
500
2.626142
1313.071
1000
2.239948
2239.948
2500
2.085478
5213.695
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Series | FX6 |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.157" (4.00mm) |
| Base Product Number | FX6 |
| Number of Positions | 60 |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 6mm, 7mm |
| Contact Finish Thickness | - |