FX6A-80S-0.8SV2(93)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX6A-80S-0.8SV2(93)
Description:
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.031" (0.80mm)
Series FX6
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.236" (6.00mm)
Base Product Number FX6
Number of Positions 80
Mated Stacking Heights 7mm, 8mm, 9mm