
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8-100P-SV(93)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.294
4.294
10
3.8988
38.988
25
3.69246
92.3115
50
3.60677
180.3385
100
3.43501
343.501
250
3.005648
751.412
500
2.919768
1459.884
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.096" (2.45mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 3mm |
| Contact Finish Thickness | - |