
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8-100S-SV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.484
4.484
10
4.07265
40.7265
25
3.85776
96.444
40
3.767938
150.71752
144
3.588558
516.752352
288
3.13995
904.3056
576
3.05026
1756.94976
1008
2.60168
2622.49344
2448
2.422262
5929.697376
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8 |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.089" (2.26mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 100 |
| Mated Stacking Heights | 3mm, 4mm |
| Contact Finish Thickness | - |