
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8-120P-SV1(91)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8095
3.8095
10
3.46275
34.6275
25
3.28016
82.004
50
3.20378
160.189
100
3.05121
305.121
250
2.669804
667.451
500
2.593538
1296.769
1000
2.212132
2212.132
2500
2.059562
5148.905
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8 |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.152" (3.85mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 120 |
| Mated Stacking Heights | 4mm |
| Contact Finish Thickness | - |