
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8-140S-SV(22)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.852
5.852
10
5.3143
53.143
25
5.03348
125.837
50
4.91644
245.822
100
4.68236
468.236
250
4.097084
1024.271
500
3.980006
1990.003
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.089" (2.26mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 140 |
| Mated Stacking Heights | 3mm, 4mm |
| Contact Finish Thickness | - |