FX8-140S-SV(22)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8-140S-SV(22)
Description:
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.024" (0.60mm)
Series FunctionMax™ FX8
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.089" (2.26mm)
Base Product Number FX8
Number of Positions 140
Mated Stacking Heights 3mm, 4mm