
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FX8-40P-SV(91)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.394
2.394
10
2.17835
21.7835
25
2.06302
51.5755
50
2.01495
100.7475
100
1.919
191.9
250
1.679144
419.786
500
1.63115
815.575
1000
1.391275
1391.275
2500
1.295325
3238.3125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.024" (0.60mm) |
| Series | FunctionMax™ FX8 |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.112" (2.85mm) |
| Base Product Number | FX8 |
| Number of Positions | 40 |
| Mated Stacking Heights | 3mm |
| Contact Finish Thickness | - |